TIDLIGERE UDSTILLINGER

FANGSTKULTUR I VESTNORDEN

lørdag 29. november - søndag 11. april
KOLONIALEN

KOLONIALEN

lørdag 29. november - søndag 07. marts
ISLANDSKE MALERIER fra private samlinger i Danmark

ISLANDSKE MALERIER fra private samlinger i Danmark

torsdag 18. marts - søndag 18. april
LOBSTER OR FAME - two decades of bad taste

LOBSTER OR FAME - two decades of bad taste

lørdag 24. april - søndag 27. juni
EN SAGA BLOT? - designfortælling i rum og lyd

EN SAGA BLOT? - designfortælling i rum og lyd

torsdag 06. maj - søndag 06. juni
UNG FÆRØSK KUNST

UNG FÆRØSK KUNST

onsdag 28. juli - søndag 08. august
INDE OG UDE

INDE OG UDE

torsdag 29. juli - søndag 15. august

DIESEL NEW ART

torsdag 19. august - søndag 29. august
MELTING BARRICADES

MELTING BARRICADES

fredag 20. august - fredag 01. oktober
INUGHUIT

INUGHUIT

fredag 17. september - søndag 31. oktober
INTRUSIONER

INTRUSIONER

onsdag 22. september - torsdag 30. december
DANMARK I GRØNLAND

DANMARK I GRØNLAND

torsdag 14. oktober - tirsdag 08. februar
TRYK - 53 tryk fra Færøernes Grafiske Værksted

TRYK - 53 tryk fra Færøernes Grafiske Værksted

lørdag 01. januar - søndag 05. juni
BASE

BASE

fredag 18. februar - søndag 15. maj
Den røde tråd i Bibelen - fra påske til pinse

Den røde tråd i Bibelen - fra påske til pinse

fredag 10. juni - søndag 17. juli
ENTRÉ - tekstiler grafik og keramik

ENTRÉ - tekstiler grafik og keramik

lørdag 23. juli - søndag 16. oktober

FÆRØSK KUNST - nye rum, nye dimensioner

fredag 29. juli - onsdag 28. september
DEN RØDE SNESCOOTER

DEN RØDE SNESCOOTER

fredag 23. september - fredag 30. december
PANORAMA BILLEDER

PANORAMA BILLEDER

onsdag 28. september - fredag 30. december
MYLIUS - en hypnotisk og messende fantasi om øjeblikket, da Mylius Erichsen gik i ét med Grønland

MYLIUS - en hypnotisk og messende fantasi om øjeblikket, da Mylius Erichsen gik i ét med Grønland

fredag 13. januar - søndag 26. marts
ERRÓ - Politik & Æstetik

ERRÓ - Politik & Æstetik

mandag 16. januar - søndag 16. april
NORD

NORD

torsdag 09. marts - onsdag 28. juni
LOUISA MATTHÍASDÓTTIR 1917-2000

LOUISA MATTHÍASDÓTTIR 1917-2000

torsdag 20. april - onsdag 28. juni
STEINUNN

STEINUNN

lørdag 10. juni - søndag 09. juli
7 - A VIEW FROM THE NORTH

7 - A VIEW FROM THE NORTH

lørdag 17. juni - søndag 16. juli
FÆRØERNE - ORKNEYØERNE - SHETLANDSØERNE

FÆRØERNE - ORKNEYØERNE - SHETLANDSØERNE

søndag 25. juni - søndag 03. september

FINLANDS RIGSDAG: 100 ÅR (1906-2006)

fredag 30. juni - mandag 31. juli
UNIK FÆRØSK KUNST

UNIK FÆRØSK KUNST

fredag 21. juli - søndag 15. oktober
NANOQ - Hvide Bjørn

NANOQ - Hvide Bjørn

fredag 15. september - søndag 18. februar
EFTERSYN

EFTERSYN

torsdag 19. oktober - søndag 29. oktober
AFGANGSVÆRKER fra Kunstskolen i Nuuk

AFGANGSVÆRKER fra Kunstskolen i Nuuk

fredag 03. november - søndag 28. januar
HRAUNBLÓM - LAVAENS BLÅ BLOMST

HRAUNBLÓM - LAVAENS BLÅ BLOMST

fredag 03. november - søndag 14. januar
IFØLGE MYTEN ER DER - NATURLIGVIS - OVERLEVENDE

IFØLGE MYTEN ER DER - NATURLIGVIS - OVERLEVENDE

fredag 19. januar - søndag 15. april
NYT ISLANDSK-DANSK ARKITEKTUR-IKON

NYT ISLANDSK-DANSK ARKITEKTUR-IKON

torsdag 01. februar - søndag 06. maj
DET VENLIGE ARKTIS

DET VENLIGE ARKTIS

fredag 02. marts - søndag 20. maj
STOP ...

STOP ...

søndag 01. april - søndag 01. juli
SLIPSTRØM

SLIPSTRØM

lørdag 28. april - søndag 22. juli
VARDER - en tilstand af tilhørighed

VARDER - en tilstand af tilhørighed

lørdag 26. maj - fredag 27. juli
ZACHARIAS HEINESEN - en færøsk mester

ZACHARIAS HEINESEN - en færøsk mester

søndag 29. juli - søndag 14. oktober
LYRIK OG LANDSKAB - Jónas Hallgrímsson 1807-2007

LYRIK OG LANDSKAB - Jónas Hallgrímsson 1807-2007

fredag 03. august - søndag 21. oktober
ÆGGEN - færøsk design med kant

ÆGGEN - færøsk design med kant

lørdag 20. oktober - torsdag 17. januar
ARKTIS - en verden af krystal

ARKTIS - en verden af krystal

lørdag 27. oktober - søndag 17. februar
STEINGRÍMUR EYFJÖRÐ

STEINGRÍMUR EYFJÖRÐ

lørdag 26. januar - søndag 20. april
TÓRSHAVN – Identitet og Arkitektur

TÓRSHAVN – Identitet og Arkitektur

søndag 24. februar - søndag 18. maj
TRÓNDUR PATURSSON

TRÓNDUR PATURSSON

lørdag 26. april - søndag 31. august
JULIE EDEL HARDENBERG

JULIE EDEL HARDENBERG

lørdag 24. maj - søndag 10. august
JENS ROSING: Dyr - private mesterværker

JENS ROSING: Dyr - private mesterværker

torsdag 08. januar - søndag 19. april
DUNGANONS BESTIARIUM

DUNGANONS BESTIARIUM

lørdag 31. januar - søndag 17. maj
FÆRØSK SAMTIDSKUNST

FÆRØSK SAMTIDSKUNST

fredag 01. maj - tirsdag 01. september
HAVFISKERI

HAVFISKERI

lørdag 23. maj - mandag 24. august
GUKKI MØLLER

GUKKI MØLLER

lørdag 11. juli - torsdag 13. august
ISEN BRÆNDER

ISEN BRÆNDER

lørdag 05. september - søndag 21. februar
BLOMSTERLANDET

BLOMSTERLANDET

torsdag 17. september - søndag 03. januar
TOPPEN AF ISBJERGET

TOPPEN AF ISBJERGET

fredag 20. november - lørdag 19. december

ARCTIC VENUE

lørdag 12. december - onsdag 18. november

IN THE EYE OF CLIMATE CHANGE

lørdag 12. december - søndag 20. december
PAPIRKLIP AF JENS DAVIDSEN

PAPIRKLIP AF JENS DAVIDSEN

fredag 08. januar - mandag 01. marts
HANS LYNGE - mennesket og myten

HANS LYNGE - mennesket og myten

fredag 08. januar - tirsdag 20. april
NORDLYS – Nordens ekspeditionsmalere

NORDLYS – Nordens ekspeditionsmalere

lørdag 06. marts - søndag 04. juli
ELINBORG LÜTZEN - den sort-hvide mester

ELINBORG LÜTZEN - den sort-hvide mester

fredag 30. april - søndag 05. september
UDVALGET

UDVALGET

torsdag 10. juni - søndag 14. november
I VESTERVEG

I VESTERVEG

fredag 06. august - torsdag 26. august
TRYGGVI ÓLAFSSON

TRYGGVI ÓLAFSSON

lørdag 11. september - søndag 02. januar
STEFFAN DANIELSEN - TOMHEDENS POESI

STEFFAN DANIELSEN - TOMHEDENS POESI

lørdag 27. november - søndag 27. marts
SILA - Grønlandsk samtidskunst lige her og nu

SILA - Grønlandsk samtidskunst lige her og nu

fredag 14. januar - søndag 24. april
KUNNGI – Realiseringer

KUNNGI – Realiseringer

lørdag 02. april - søndag 05. juni
FÆRØSK STRIK: KUNST OG DESIGN

FÆRØSK STRIK: KUNST OG DESIGN

lørdag 30. april - tirsdag 23. august
HERRER, MÆND OG MESTRE

HERRER, MÆND OG MESTRE

lørdag 11. juni - tirsdag 27. september
BODIL KAALUND - Ode til Norden

BODIL KAALUND - Ode til Norden

lørdag 03. september - søndag 23. oktober
GEORG GUÐNI - Landskaber

GEORG GUÐNI - Landskaber

fredag 28. oktober - fredag 30. december
LAND HO - 12 værker af Ina Rosing

LAND HO - 12 værker af Ina Rosing

fredag 13. januar - søndag 15. april
QANGA - Tegnet fortid

QANGA - Tegnet fortid

lørdag 11. februar - søndag 02. september
UDVANDRING - ung færøsk kunst

UDVANDRING - ung færøsk kunst

lørdag 21. april - mandag 28. maj
FRIDA ZACHARIASSEN - Klaksvík Blues

FRIDA ZACHARIASSEN - Klaksvík Blues

søndag 03. juni - søndag 02. september
ERRÓS MEKANIK

ERRÓS MEKANIK

lørdag 15. september - søndag 30. december
VED HAVET

VED HAVET

torsdag 10. januar - søndag 14. april
CLAUS CARSTENSEN KLAKSVIKAFFÆRER

CLAUS CARSTENSEN KLAKSVIKAFFÆRER

lørdag 04. maj - søndag 11. august
BÁRÐUR OSKARSSON - Over bord 2013

BÁRÐUR OSKARSSON - Over bord 2013

fredag 16. august - torsdag 07. november
RANDI SAMSONSEN - Der er noget i luften... 2013

RANDI SAMSONSEN - Der er noget i luften... 2013

fredag 16. august - søndag 03. november
BLOK P

BLOK P

fredag 15. november kl 12.00 - søndag 06. april kl 17.00